O mnie   Drzewo Geneal-GreatFamily    Newsy   Leżajsk-spacerkiem po mieście  Leżajsk i okolice   Leżajsk-moje miasto  Collegians and school-teachers in Lezajsk Memorabilia o szkole, absolwentach, nauczycielach LO     Powrót  


    Sylwetki Leżajszczan


Sylwetki Leżajszczan - Józef Zygmunt Gromaczkiewicz


  

Gromaczkiewicz Józef Zygmunt [ur 26 III 1910-zm 26 X 1995 Leżajsk].

 Syn Antoniego i Heleny z Deców.
30 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do WP i wcielony do 26 Pułku Piechoty w Gródku Jagiellońskim na stanowisko karabinowego Kompanii Ciężkich Karabinów Maszynowych i Działek Przeciwlotniczych. W dniu 2 września wyrusza wraz z tą jednostką pociągiem przez Lwów – Brześć nad Bugiem- Siedlce do Warszawy, a następnie do Legionowa. Po wyładunku z pociągu nastąpił wymarsz Kompanii w kierunku Modlina skąd w odwrocie po dojściu do Warszawy wraz ze swoją Kompanią brał udział w walkach obronnych, tocząc bój na Saskiej Kępie jako karabinowy ciężkiego karabinu maszynowego. Walki o Warszawę trwały do 27 września 1939 roku, po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, po złożeniu broni i amunicji nastąpił wymarsz pod eskortą do Żyrardowa, po czym został pociągiem przetransportowany do Obozu Jenieckiego w Częstochowie. Po 6 tygodniach wywieziony został do Obozu Jenieckiego na terenie Niemiec- Stalag 9A, gdzie przebywał do końca lipca 1940 roku, po czym jako niezdolny do pracy na podstawie orzeczenia lekarskiego został zwolniony do domu.

Aresztowany podczas pacyfikacji Leżajska w dniu 28 maja 1943 roku, wywieziony do obozu w Pustkowie, Przewieziony do Oświęcimia, a następnie do Oranienburga-Sachsenhausen.

Od VIII 1944-do IV 1945 Oranienburg-Sachsenhausen. W czasie ewakuacji obozu uciekł z Janem Zawadowiczem i powrócił do Leżajska.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (13 IX 1978)
Medalem 40-lecia PRL (1985), Medalem Zw. i Wol. (15 XI 1957)


Zobacz drzewo genealogiczne:

 

 


Napisz, prześlij na adres:


 


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2009-05-08

Ostatnia aktualizacja: 09-05-09

 

Powrót