Home

MENU

Zobacz:

 


Linki


 


ZAĆMIENIE SŁOŃCA NAD LEŻAJSKIEM i WIEDNIEM

O mnie


 Zaćmienia Słońca nad Leżajskiem. Godz. 12:06W poniedziałek 3 października 2005 roku, w godzinach 10.13-12.32  mieliśmy okazję oglądania częściowego zaćmienia Słońca.

Chmury nad Leżajskiem z jednej strony utrudniały podziwianie zjawiska zaćmienia Słońca, z drugiej zaś strony, dzięki chmurom łatwiej było patrzeć w niebo, by dostrzec tarczę Słońca zakrytą mniej więcej do połowy przez Księżyc.
Zaćmienia Słońca nad Leżajskiem. Godz. 11:58      Zaćmienia Słońca nad Leżajskiem. Godz. 12:03   Zdjęcia z Leżajska.  

Zaćmienie to było zaćmieniem obrączkowym (Księżyc nie jest wtedy w stanie przesłonić całego Słońca i dookoła jego tarczy widać szeroki jasny pierścień) . Faza obrączkowa była widoczna w pasie ciągnącym się poprzez centralną Hiszpanię (Madryt i Walencja), Algierię (Algier), Tunezję, Libię, Czad, Sudan, Etiopię, Kenię i Somalię. Następne obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce (Kraków, Rzeszów) pojawi się 13 lipca 2075.


Ostatnie zaćmienie w minionym stuleciu. Zaćmienie Słońca 11 sierpnia 1999 roku widoczne było w Europie, północno - zachodniej części Ameryki Północnej, Grenlandii, północnej Afryce i prawie całej Azji. Pas zaćmienia całkowitego obejmował południową i zachodnią Europę, cień Księżyca przeszedł przez Anglię, Francję, Belgię, Niemcy, Austrię, Węgry, Rumunię i Bułgarię. 11 sierpnia 1999 r pojechaliśmy do Austrii, by zobaczyć zaćmienie Słońca w całej okazałości.

        Wiedeń 1999

Wiedeń, Lwów, Hajduszoboszlo

http://student.uci.agh.edu.pl/%7Ebinkiew/y_99.html

 


 

 


   


 

    


 


 

Księga Gości  •  

     

Strona utworzona: 2005-10-04

Aktualizacja: 2005-10-04

Księga Gości-przeglądanie